Március 20-án, 10 óra 01 perckor a Nap eléri a Kos 0°-át, ezzel kezdetét veszi az asztrológiai újév. A tavaszi napéjegyenlőség pillanata minden évben egyfajta kozmikus újrakezdés, amely meghatározza az előttünk álló (aszcendenstől függő hosszúságú) időszak alaphangulatát és iránymutatást ad arról, hogy milyen témák kerülnek előtérbe. Ebben az elemzésben ezt a képletet vizsgálom meg közelebbről.
A 2025-ös tavaszi napéjegyenlőség képlete mély önismereti és kollektív átalakulási folyamatokra világít rá. Olyan időszakot jelez, amikor a határok elmosódhatnak – nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is. Ki vagyok én a saját életemben? Mit akarunk kezdeni az életünkkel? Milyen valóságot teremtek magamnak, és mennyi ebből csupán illúzió? Ezek a kérdések kerülhetnek előtérbe az első negyedévben. Ahogy korábbi bejegyzésemben írtam, a képlet aszcendense Rák, így a köztes negyedéves képletek is erőteljesen érvényesülnek, így inkább csak negyedéves periódusra vonatkozik.
De nézzük meg részletesebben a tavaszi napéjegyenlőség képletét! Az ábra tetején a X. (sarokház) és 11. házban egy bolygócsoportosulás figyelhető meg, amelynek középpontjában a Nap (Kos 0 fokán), előtte a Merkúr és a Vénusz (Kosban), mögötte a Neptunusz, Szaturnusz és a felszálló holdcsomópont (Halakban) áll.
A legszorosabb a Nap-Neptunusz együttállása, amelynek hatása kettős lehet: egyrészt mély művészi inspirációt hozhat, másrészt viszont illúziókba, menekülésbe és önpusztító tendenciákba is sodorhat. A magasabb szintű megéléshez kulcsfontosságú, hogy az energiáját tudatosan irányítsuk kreatív csatornákba, például a zene, a festészet, a költészet mind olyan területek, ahol ez az erő kifejeződhet anélkül, hogy az ember elveszne a Neptunusz által szimbolizált káoszban vagy önfeladásban. A lényeg, hogy megtaláljuk azt a struktúrát, amely lehetővé teszi az álomvilágunk és a hétköznapi valóságunk harmonikus összehangolását. Erre utalhat a Szűz-Halak IC-MC tengely is, amely a földi és a transzcendens világ közötti egyensúly szükségességét hangsúlyozza.
Ez az időszak egy tisztító és átalakító munkát jelöl, amelynek célja, hogy a káoszból új struktúra szülessen. A régi identitásunk lassan, de biztosan felbomlik (Neptunusz), ami gyakran járhat bizonytalanságérzéssel – mintha valami, amit még csak homályosan látunk, hívogatóan integetne a távolból de a cél még ismeretlen. Ilyenkor sebezhetőbbek is vagyunk, mint a kígyó, amikor levedli bőrét, hogy megújulhasson és könnyen lehet, hogy alvásigényünk is megnövekszik.
Lehetőségünk lesz arra, hogy szakítsunk mások velünk kapcsolatos elvárásaival, és újra felfedezzük önmagunkat. A Szaturnusszal összerendezhetjük a darabjaira hullott identitást: a minket szolgáló elemeket beépítjük, míg a haszontalanokat elvetjük.
Ez a folyamat egyfajta belső rendrakás. amely elsősorban a motivációinkat, karrierutunkat és társadalomban betöltött szerepünket érinti. Vagyis egyfajta belső átrendeződést okozhat abból a szempontból, hogy mit tekintünk valódi hivatásunknak, és hogyan szeretnénk a világban érvényesülni. A Szaturnusz viszont felelősséget és hosszú távú elköteleződést követel, vagyis az új identitásunk és társadalmi szerepünk csak akkor állhat szilárd alapokon, ha reálisan és tudatosan építjük fel.
A folyamat során a tudattalan tartalmak a felszínre törhetnek: minél nagyobb a különbség a külvilágban mutatott énünk és belső világunk között, annál intenzívebben jelentkeznek ezek a rejtett mintázatok. Az átalakulást és a tudatalatti feldolgozását segíti a 12. házban álló Uránusz és a 8. házban álló Plútó. Ebben az időszakban egyébként olyan dolgokra is figyelmet fordíthatunk, amelyekre az elmúlt években nem maradt időnk.
A Merkúr és Vénusz egy lépéssel előrébb járva támogatja az újrakezdést a megvalósítás házában, de a retrográd mozgás miatt lassíthatják a folyamatot. Múltbeli minták és elakadások is újra felszínre kerülhetnek, hogy új nézőpontból közelítsük meg régi problémáinkat. A Vénusz retrográd mozgása arra is felhívja a figyelmet, hogy kapcsolatainkban tisztázzunk olyan elvarratlan szálakat, amelyek akadályozhatják a továbblépést.
A Nyilas Hold trigon megkönnyíti ennek az intenzív időszaknak a megélését, mert optimista, lelkesítő színezetet hoz ebbe az egyébként mélyen transzformatív képletbe. 6. házas helyzete arra utal, hogy a belső munka nem csupán elméleti vagy spirituális szinten zajlik, hanem a gyakorlati életben is leképeződik (pl. életmódváltás, új szokások bevezetése, munkahelyi változások). Ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy ne vesszünk el az elméletek, vélemények és lehetőségek tengerében. A Jupiter-Hold oppozíció hozhat egy belső konfliktust abban a tekintetben, hogy nehezen tudjuk megkülönböztetni melyik igazság a valódi, melyik hitrendszert kövessük.
Az állandó információáradat és a belső bizonytalanság miatt nehéz lehet egy stabil irányt találni. Fontos tehát tudatosítani ezt a hatást, és megtalálni az egyensúlyt aközött, hogy nyitottak vagyunk az új információkra és spirituális felismerésekre, de nem sodródunk el a túlzott elméletieskedés vagy a valóságtól való elmenekülés irányába.
A 2. házas Rák Mars ebben a képletben azt mutatja, hogy az önértékelésünk és stabilitásunk kulcsa az érzelmi biztonság lesz, amelyet különösen a családi kapcsolatokon keresztül tudunk megteremteni. A Plútóval való szembenállásra csak április végén fog sor kerülni, amelynek hatása így kevesebb ideig érvényesül, viszont a Mars már az Oroszlánban lesz, így sokkal egyértelműbben és látványosabban hozza a Mars-Plútó konfliktust.