Az asztrológia és az asztrozófia közötti alapvető különbség a megközelítésükben rejlik. Az asztrológia
az emberi élet földi aspektusaira fókuszál, míg az asztrozófia a spirituális fejlődésre és a kozmikus
törvények mélyebb értelmezésére.
A különbség abban is megmutatkozik, hogy mivel dolgoznak az égi megfigyelések során.
Az asztrozófus az égen látható valós csillagképekkel dolgozik, amelyek más-más területet foglalnak el az égen. Az asztrológus viszont a zodiákus 12 egyenlő részekre osztott szimbolikus szakaszait veszi figyelembe.
Az asztrozófia nagy hangsúlyt fektet a Naprendszer tágabb kozmikus helyzetének jelentőségére. Kiemelt fontosságúnak tartja az állócsillagokat és az égi objektumokat a hozzájuk tartozó mitológiákon és szellemi tanításokon keresztül is értelmezi.
Az asztrológia miért szimbolikus felosztással dolgozik?
Ennek oka, hogy a tavaszpont az idők folyamán eltolódott az ekliptikán a Föld forgástengelyének lassú elmozdulása miatt (72 év alatt 1°-kal mozdul el). A tavaszpont utoljára ténylegesen kb. i.e. 2000 körül volt a Kos csillagképben, most viszont a Halak csillagképében van. Ennek ellenére az asztrológiai továbbra is a Kos zodiákusához köti egyszerűen azért, mert az állatövi jegyek analógiái így vannak összhangban a természet ciklusaival és az évszakokkal. Például a Kos jegye a lendületet és a kezdetet jelképezi, összhangban a tavasz kezdetével. (Vagyis a tavasz kezdete már nem a Kos csillagképhez kapcsolódik, hanem a Kos analógiáihoz.)
A két szemlélet nem zárja ki egymást. Az asztrozófiának is része a 12 jegy elemzése, de a csillagképek vizsgálatával a képletet tágabb kontextusba helyezi. Az asztrológus horoszkópot, az asztrozófus asztroszkópot készít, utóbbi a horoszkóp kiegészítéseként vagy alternatívájaként használható, ha valaki mélyebb spirituális és kozmikus értelmezésekre vágyik.
2024. március 20-án (tavaszpont) a Nap helyzete
