Blog

A Plútó átlép a Vízöntő jegyébe

Dörnyeiné Láposi Viktória
Dörnyeiné Láposi Viktória
2024.10.25 20:40
A Plútó átlép a Vízöntő jegyébe

A transzcendens bolygók kollektív szintű hatásokat képviselnek, mivel évekig, sőt évtizedekig haladnak egy-egy jegyben közös értékrendet, hozzáállást társadalmi attitűdöt hozva az egyes generációk számára.

Az Uránusz kb. 7 évig, a Neptunusz kb. 14 évig, a Plútó pedig 12-30 évig halad egy jegyben. A Plútó a leglassabb transzcendens bolygó (egy jegyben töltött időtartama attól függ, mennyire van közel a Naphoz a pályája során), ezért ő képviseli a legerősebb generációs hatást. 2024. november 19-től a Bakból átlép a Vízöntőbe, és körülbelül 20 évig itt is marad, amely változásokat hozhat a társadalom és születési képlettől függően az egyén számára is.

Hogy társadalmi szinten mire számíthatunk érdemes megnézni, milyen hatásokat eredményezett, amikor ugyanebben a pozícióban volt.

A Bakból a Vízöntőbe legutóbb 1778. december 01-én, vagyis 246 évvel ezelőtt lépett át és 1798-ig tartózkodott. Ennek az időszakban a csúcspontját a Nagy Francia Forradalom jelentette, amely nem kell mondani milyen radikális változásokat hozott a társadalmi struktúrákban. A Vízöntő Plútó átalakulás nemcsak Franciaországot érintette, a „Liberté, égelité, fraternité”, vagyis „Szabadság, egyenlőség, testvériség” jelszava elterjedt egész Euróbában. Hosszú távú hatása miatt a történészek az un „hosszú 19. századhoz” sorolják ennek az időszaknak az eseményeit. Nem mellesleg az Amerikai Függetlenségi Háború is ebben az időszakban zajlott. A korábbi évszázadokra is visszatekintve a Vízöntő Plútó időszakának folyamatai (egyházszakadás, reformáció, technikai újítások, stb.) összefüggésbe hozhatók a Vízöntő analógiával.

Érdekességként a Vízöntő uralkodó bolygóját az Uránuszt 1781-ben fedezte fel Sir William Herschel, német származású angol csillagász. (Korábban is megfigyelték már, de akkor üstökösnek hitték.) Az Uránusz felfedezése tehát egybeesett a forradalmak korszakával, nem véletlen, hogy a szabadság bolygójaként tekintenek rá.

Természetesen a Plútó jegyváltása nem hoz automatikusan drasztikus forradalmi eseményeket, mint a 18. század végén. Könnyen lehet, hogy ez a változás most inkább technológiai forradalmat jelent. A Vízöntő jegyéhez kapcsolódik ugyanis a digitális világ és a technológiai újítások is, amely a mesterséges intelligencia, a megújuló energiák, vagy az orvostudomány fejlődésével is hozhat változásokat. A Vízöntő Plútó globális összefogásra is ösztönözhet például a klímaváltozás megoldása érdekében. Ezt a kérdést feszegeti egyébként az Uránusz a Bikában (2019. március 06-tól 2026. április 26-ig), vagyis hogyan tudunk olyan megoldásokat találni, amelyek a természeti erőforrások megőrzést segítik (pl. vertikális gazdálkodás). Azért ne áltassuk magunkat, a Vízöntő alapanalógiájából adódóan várhatóan felerősödnek a társadalmi mozgalmak az egyenlő jogokért és igazságosabb elosztási rendszerekért.

A Plútó jegyváltását az egyén attól függően érzékeli, hogy a személyes horoszkópja alapján a tranzit milyen területeket érint, vagyis mely házán halad át a Plútó, illetve milyen születési bolygóval kerül aspektusba. Mindenesetre a Plútó jegyváltását legalább a kollektív energiákon keresztül érezni fogjuk. Úgy képzeljük el, mint a hirtelen beáramló friss levegőt, ami igencsak felráz, de új perspektívát hoz. Felszabadít a visszahúzó energiákból és lehetőséget ad, hogy egy könnyebb, tisztább irányt vegyünk.